SHD: Çorlu’daki tren kazasının takipçisi olacağız

Basına ve Kamuoyuna:
8 Temmuz 2018 tarihinde Edirne Uzunköprü’den kalkıp İstanbul Halkalı’ya gitmekte olan 6 vagonlu yolcu treninin Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi Balabanlı Köyü Sarılar mevkiinde yoldan çıkarak devrilmesi sonucu 24 yurttaş yaşamını yitirirken 124 yurttaş da hastaneye kaldırıldı. 
Olayın hemen ardından getirilen yayın yasağı ve facianın nedenin yoğun yağışa yani kadere bağlanması son yıllarda artık alışık hale geldiğimiz durumlar. Oysa Birleşik Taşımacılık Sendikası’nın konu ile ilgili açıklamasında kaldırılan “ yol bekçiliği” kadrosunun faciayı tek başına önleyebilecek bir tedbir olduğu anlaşılmakta. Trenler giderek hızlanırken güvenliğin azaldığı endişesi kapılmamak elde değil açıklamanın tümü gözetildiğinde. 
Gerekli tedbirler alınmaksızın yapılan seferler sadece bir iş cinayeti olmakla kalmayıp hafızalarımızda hala ucuz ve güvenli seyahat olanağı olarak yerini koruyan demiryolu taşımacılığını yurttaşlar açılından riskli hale getirmektedir.
Neoliberal özelleştirmeci politikalar, bir yurttaşlık hakkı olan güvenli seyahat hakkını riske etmektedir. Ucuz ve güvenli seyahat, hızdan önce gelmelidir.
Sosyal Haklar Derneği olarak yakınlarını kaybeden yurttaşlarımıza sabır, yaralılara acil şifalar diler, konunun takipçisi olacağımızın bilinmesini isteriz.

 

Sosyal Haklar Derneği
11.07.2018