Soma! Yerin altı ölüm yerin üstü zulüm

Madenciler ölümle açlık arasında tercihe zorlanıyor!

Gerçek manada ne işçi sağlığı ne lanet korona virüsüne karşı önlem alınıyor.

Soma’da tüm madenler son sürat çalışmaya devam ediyor.

Daha birkaç gün önce üç madenci kardeşimizin katledildiği İmbat maden işletmesinde kurtarma çalışmaları için durdurulan vardiyada çalışan ve iş bıraktırılan madenciler telafi çalışmasına çağırılıyor. Gitmeyen madencilerin hafta sonu ücretleri kesileceği ifade ediliyor. Adı geçen madende şılam patlamasının olduğu panoda son 10 günün üretim miktarı yaklaşık 50 bin ton tüvanan kömür. Bu madende 3 panoda da ayaklarda üretim devam ediyor. Ayak uzunlukları yaklaşık 150 metre ile 180 metre arasında değişiyor. Yine aynı madende geçen hafta çalışmaların durdurulduğu lavar ve torbalama tesisi tam kapasite olarak çalışmaya yeniden başlatıldı.

Ancak İmbat yöneticileri yalan söylemeye devam ediyor. Yeni bir pozitif vaka daha ortaya çıktı, aynı ekipte çalışanlar evlerine gönderildi, pozitif çıkan Madencinin durumu hakkında sağlıklı bir bilgi alınamıyor, pazartesinden itibaren bir grup işçi ‘kısa çalışmadan faydalanacaksınız’ denilerek özellikle kronik rahatsızlığı bulunan işçiler izne çıkartılmaya başlandı. Bu işletmede normal koşullarda 4.900 işçi çalışıyor. Pandemi koşullarında pazartesi itibarı ile yaklaşık 3 vardiya ve yer üstü dahil üçbinin üzerinde işçinin çalıştırıldığı ifade ediliyor.

Polyak işyerinde ise tam bir esir kampı kurulmuş durumda. Maden sahasına getirilen sağlıksız konteynırlara  yaklaşık 700 işçi 30 Hazirana kadar kampa alınarak çalışmaya devem ettiriliyor, maden sahasına getirilen özel sağlık ekipleri tarafından işçilerden kan örnekleri alınıp test yapılıyor, test sonuçları pozitif çıkan işçiler evlerine gönderiliyor, 20 civarında maden işçisinin pozitif olduğu ifade ediliyor. Yaklaşık 350 işçi de henüz bir yasal düzenleme olmamasına rağmen ücretsiz izine çıkarılmış durumda. Yemekhanede vardiya durumuna göre hiçbir önlem alınmadan topluca yemek yenilmekte.

30 hazirana kadar kampa giren işçilere kamp dışına çıkışların yasaklandığını kurala uymayanların işten tazminatsız olarak çıkartılacakları söyleniyor. Polyak Maden İşletmesinde Çinli işçiler de çalışıyor.

Bu işletmede yaklaşık 1100 işçi çalışıyor.

Demir Export Maden işletmesinde Üretim aksamadan devam ediyor. Servislerde mesafe kuralı, ara vardiya uygulaması ( hazırlık ekibi ile üretim ekiplerinin 3 saat arayla vardiyaya getirilmeleri) işe girişlerde ateş ölçümü ve termal kamera uygulaması ile zaman zaman yapılan uyarılarla üretim kesintisiz olarak devam ediyor. Bu işletmede toplam 1050 işçi çalışıyor

Kolin Açık Maden işletmesi Hiçbir önlem almadan çalışmaya devam ediyor. Bu işletmede 450 işçi çalışmaya devam ediyor.

Bu bilgiler ışığında yeniden tekraren Maden patronlarına sesleniyoruz: ZORUNLU olan tamir tarama, bakım onarım, havalandırma ve su tahliye işlerinde çalışan işçilerin her türlü sağlık ve iş güvenliği önlemleri alınarak bunların araç gereç donanımları sağlanarak düzenli kontrolleri yapılarak çalıştırılmalarını diğer tüm işçilerin acilen ücretli izine çıkartılmalarını talep ediyoruz.

Son Sağlık Bakanlığı verileri Soma’da salgının yaygınlaştığını göstermektedir. Soma’da nerdeyse tüm yaşam madenler üzerinden gerçekleşmektedir. Bugün gerekli önlemleri almayanlar telafisi mümkün olmayan sonuçların da sorumlusu olacaklardır. Bağımsız Maden İşçileri Sendikası olarak bir kez daha uyarıyoruz!

Bağımsız Maden-İş Yönetim Kurulu