Soma, Aladağ, Gezi ve Çorlu’da ölenlerin yakınları: “Çocuk katilleri, kadın katilleri, işçi katilleri serbest kalacak”

07.06.2020

AKP-MHP ortaklığıyla hazırlanan infaz indirim paketi TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edildi. İnfaz paketinin TBMM Genel Kurulu’nda tartışılmasının öncesinde Soma, Aladağ, Gezi ve Çorlu’da ölenlerin yakınları TBMM’ye “Failleri aklayan düzenlemeyi kabul etmiyor, failleri affetmiyoruz” diye seslendi.

AKP ve MHP gruplarının ortak hazırladığı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edildi. 70 maddeden oluşan ve 11 kanunda değişiklik yapan teklifin, bugün (7 Nisan) Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) görüşülmeye başlanacağı öğrenildi.

İnfaz indirim paketine cezaevindeki siyasi tutukluların ve gazetecilerin dahil edilmesine yönelik çağrılar sürerken, infaz indirim paketi sonucunda kadın cinayetleri zanlıları ve hükümlüleri, Adana’nın Aladağ ilçesinde, 2016 yılında 10’u öğrenci 12 kişinin hayatını kaybettiği Aladağ davası zanlıları ve hükümlüleri, Gezi Direnişi’nde hayatını kaybeden yurttaşların zanlıları ve hükümlüleri gibi topluma karşı işlenen suçlarda olası bir ceza indirimine karşı Sosyal Haklar Derneği öncülüğünde Twitter’da #Affetmiyoruz etiketiyle paylaşımlar yapılmaya başlandı.

Bu paylaşımlara Aladağ, Çorlu, Gezi ve Soma’da hayatını kaybedenlerin yakınları da çektikleri videolarla “affetmiyoruz” diyerek katıldı.

“Çocuk katilleri, kadın katilleri, işçi katilleri serbest kalacak”

Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan “Çıkartılacak yasa, avukatları, özgürce yazan gazetecileri, yazarları, aydınları içeri de tutacak. Çocuk katilleri, kadın katilleri serbest kalacak. Biz bunları affetmiyoruz. Başka çocuklar ölmesin” dedi.

Adana’nın Aladağ ilçesinde, 2016 yılında hayatını kaybeden 10’u öğrenci 12 kişinin anne babaları, Soma Maden Faciası’nda hayatını kaybeden madencilerin aileleri, infaz paketiyle bu olayların faillerine uygulanacak olası bir ceza indirimini ya da tahliyeleri kabul etmediklerini ve zanlıları affetmediklerini vurguladılar.

Sosyal Haklar Derneği Başkanı gazeteci Melda Onur da, “Böylesi bir salgın döneminde cezaevinde bulunan vatandaşların tahliyesi gerekir ancak bu infaz yasası bir pandemi önlemi değildir. Cumhur İttifakı kendi tabanı için özle bir af tasarlamıştır. Yani bu Korona ile adam kaçırma operasyonudur. Bu yolla affa uğrayacak sosyal cinayetlerin katillerini affetmeyeceğiz. İnfaz düzenlemesi acilen geri çekilmelidir” diye konuştu.

Sendika.Org, T24