İstanbul’dan ve Soma’dan Siirt’e Ses Veriyoruz!

17.11.2016 günü saat 21.00 sıralarında Siirt Şirvan’da bulunan bakır madeninde göçük meydana geldi ve ilk açıklamalarda göre 15 işçiden haber alınamıyor. Konu ile ilgili henüz net bilgilere ulaşmak mümkün olmamakla birlikte, ilk bilgilere göre göçük, Ciner Grubu’na bağlı Park Teknik’in taşeron şirketi Antlar İnşaat’ın çalışmasında meydana geldi. Yine ilk haberlerde, olayın yağmur nedeniyle toprak kayması riski olan alanda meydana geldiği belirtiliyor.

Ciner Grubu ve Park Teknik ismiyle “taşeron” kavramı diğer maden katliamlarından tanıdık! Ermenek ve Mustafakemalpaşa katliamlarında cezasızlık kalkanına sığınılmasının ve Soma Katliamı sonrasında yapılan fıtrat açıklamalarının yarattığı aymazlık, bu kez de haberlerde karşımıza çıkıyor. İnsan hayatı umursanmaksızın göçük altında kalan iş makinası ve kamyonların sayısının net bir şekilde haberleştirildiğini görüyoruz.

Bu koşullarda herşeyden önemlisinin “göçük altındaki madencilere ulaşılması” olduğunu vurguluyoruz! 2014 yılında Soma’da yaşanan Cumhuriyet tarihinin en büyük iş cinayeti olan Soma Katliamı olmak üzere tüm iş cinayetlerinin takipçisi olan Sosyal Haklar Derneği olarak; şehit madencilere rahmet diliyor, ailelerinin acılarını paylaşıyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Ve her türlü hak mücadelesinde yanlarında olduğumuzu belirtiyoruz.

Sosyal Haklar Derneği olarak sürecin takipçisi ve tarafı olduğumuzu, özellikle madenlerde yaşanan iş cinayetlerinde kamu görevlileri de dahil tüm sorumlular yargılanıncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğimizi tüm kamuoyu ile paylaşmak isteriz.
SOSYAL HAKLAR DERNEĞİ

18.11.2016