Basına ve Kamuoyuna Çağrı: Soma için Adalet Talebiyle 26 Mart’ta Akhisar’dayız

Yaklaşık dört yıl önce Soma’da yaşanan Cumhuriyet tarihinin en büyük işçi katliamı davasında artık sona yaklaşıyoruz. Avukatların ve ailelerin esas hakkındaki beyanlarının sunulmuş olmasına ve dosya bir yıl önce tamamlanmasına rağmen Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen, içeriğinin ne olduğunu bilmediğimiz soruşturmayı gerekçe göstererek bir yıldır mütalaa vermeyen savcının, bu celsede esas hakkında mütalaa vermesini bekliyoruz.Davanın sonuçlanmasını ve karar çıkmasını mümkün olduğunca uzatmak ve bu davayı kamuoyunun dikkatinden kaçırmak isteyenler gerek avukatlara gerekse ailelere her türlü zorluğu çıkararak baskı yapmaya çalışıyorlar.
Önce mahkeme heyeti üzerinde baskı kurmaya çalışıldı. İşe yaramayınca Manisa soruşturması gerekçe gösterilerek, Soma’yı ”Fetö”nün yaktığı iddia edildi, davaya başından bu yana sahip çıkan avukatlar tutuklandı ve hatta 301 işçinin madenin neresinde öldüğünü tek tek bilen mahkeme heyetinin görev yeri değiştirilerek somutlaşan dosyanın yargılama süreci, sürüncemede bırakıldı.
Karar aşamasına gelen davanın, bu duruşmasına; evlatları, eşleri, kardeşleri, babaları için 46 aydır ”adalet bekleyen” ailelere destek olmak için güçlü ve etkili bir katılım oldukça elzem.
Bu nedenle tüm yurttaşlarımızı 26.03.2018 günü saat 09:00’da Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde yapılacak olan 21. duruşmaya katılmaya, destek vermeye, dayanışmaya çağırıyoruz.
NOT – 1: Duruşmaya katılmak isteyen aileler ve yurttaşlarımız için 26 Mart sabahı saat 07.30’da Soma Temsilciliğimiz önünden araç kaldırılacaktır. 
NOT-  2: Haftaiçinde avukatlar tarafından tüm meslektaşlarına bir çağrı yapıldı. 25/03/2018 Pazar akşamı saat 23.30′ da Taksim Meydanı AKM önünden araç kalkacaktır. Katılmak isteyen avukatlar Av. Damla Atalay’a ( 05334210703 ) ulaşabilir. Çağrı için ayrıca Bakınız .
Sosyal Haklar Derneği