Basına ve Kamuoyuna, Aladağ yurt yangını davasının peşindeyiz

 Basına ve Kamuoyuna

Aladağ yurt yangını davasının peşindeyiz.

Eğitim haktır; eğitim kamusal ve laik olmalıdır diyen herkesi Kozan’a davet ediyoruz.

29 Kasım 2016 tarihinde Adana’nın Aladağ ilçesinde Süleymancılar’a ait kaçak yurtta çıkan yangında 11 kız çocuğu bir yetişkin yurttaşımız hayatını kaybetti 16 çocuk da yaralı kurtuldu.

O gün hepimiz nefessiz kaldık, öfkelendik, kızdık, lanetler yağdırdık, utandık…

Yetkililer daha önceki sosyal cinayetlerde olduğu gibi, Aladağ yurt yangını için de “kader” dediler. Ne kader ne de kaza; Aladağ yurt yangını bir cinayettir!!

 Ve biz bu cinayetin hesabını sormakta kararlıyız.

**

17 Ocak 2019 Perşembe günü Aladağ yurt yangını davası Kozan’da devam ediyor.

Yurdun bağlı olduğu derneğin son tutuklu yöneticileri ve yurt müdürünü serbest bırakan Kozan Ağır Ceza Mahkemesi dosyayı “icat” edilen bir gerekçe ile Adana Ağır Ceza Mahkemesi’ne göndermişti; bir ateş topu misali oradan oraya gönderilen bu katliam dosyası yarım dünya turu sonrası yeniden Kozan Ağır Ceza Mahkemesi önüne geldi. Tutuklu yok, gözbağcılığı marifet sayılıyor…

Davamızın peşindeyiz!

Biliyoruz ki çocukları bu yurtlara mahkum eden, bu vahim sonuca götüren sürecin başında siyasiler, bürokratlar ve yerel idareciler de var ve ailelerle birlikte başka Aladağlar yaşanmasın diye tüm sorumluların yargılanması için elimizden geleni yapacağız. Savcılık soruşturması sırasında soruşturmanın bu yönde geliştirilmesi için hukuki girişimleri yaptık. Şimdi de mahkemede aynı yönde taleplerimizi ısrarla dile getireceğiz.

  • Yasalar gereği hiç olmaması gereken yurdun açılmasına izin veren bürokratlar,

  • Baştan savma denetimlerde eksikliklere göz yuman görmezden gelen denetmenler,

  • Yoksul aileleri tarikat yurduna yönlendirenler,

  • Çocuğunu yurda vermek istemeyen ailelere “yurda vermek istemiyorsan ev tut” diyen yerel idareciler,

  • Küçük kız çocuklarına temizlik-bulaşık gibi işleri yaptıran, “okuldaki eğitimi boş verin bizim verdiğimiz dini eğitim size yeter” diyen, belletmenler,

  • Yurt kisvesi altında tarikat faaliyeti yürüten yurdun bağlı olduğu derneğin yöneticileri,

  • İhmalkar davranan, görmezden gelen, izin veren, ailelerin yoksulluğunu istismar eden kim varsa adalet karşısında hesap verecek.

Çocuklarının uygun koşullarda, devlet okullarında ve yurtlarında eğitim almasını isteyen Aladağlı ailelerin adalet mücadelesi kaybettikleri çocuklarını geri getirmeyecek ama başka Aladağların yaşanmaması için bir umut olacak.

Ailelerin adalet mücadelesi başka Aladağlar yaşanmasın diyedir. Ve ailelere bu tarifsiz acıyı yaşatıp sonra da kader, ihmal diyenlerden hesabı mahşere bırakmayacağız.

**

Adalete açız; adalet istiyoruz!

Bu dava sadece çocuklarını yurt yangınında kaybetmiş ailelerin değil; diğer tüm tarikat yurtlarında olduğu gibi yoksulluğun ve çaresizliğin istismar edildiği gerici eğitime karşı laik kamusal eğitimi savunan herkesin davasıdır.

Bizler, laik kamusal eğitim talebimizin yanan yurdun külleri arasında kaybolmasına izin vermeyeceğiz.

Tüm yurttaşlarımızı 17 Ocak 2019 Perşembe günü saat 09:00’da Adana – Kozan’a, davaya sahip çıkmaya davet ediyoruz.

Sosyal Haklar Derneği