Aladağ yurt yangını: Mağdur aileye 1 milyon 200 bin TL manevi tazminat ödenecek

Adana’nın Aladağ İlçesi’nde Süleymancılar’a ait kaçak yurtta meydana gelen yangında hayatını kaybeden N. P’in ölümüyle ilgili açılan tazminat davası sonuçlandı. Mahkeme aileye toplamda 1 milyon 200 bin TL manevi tazminat ödenmesine karar verdi.Adana’da 29 Kasım 2016 yılında Süleymancılar cemaatine ait Aladağ Orta öğretim Kız Yurdu’nda meydana gelen yangında 11’i kız çocuğu 1’i eğitmen toplam 12 kişi hayatını kaybetmişti.

M. ve Ş. P.’in kızı N. P. de söz konusu yangında hayatını kaybeden çocuklardan biriydi. Sosyal Haklar Derneği’nden avukatlar, baba ve annenin yanında kardeşler A., C., P., ve M. P. adına olayda kusurları bulunan Adana Valiliği, dönemin Adana Büyükşehir Belediyesi’ne maddi ve manevi tazminat davası açtı.

YURT YANGINDA ADANA VALİLİĞİ YÜZDE 30, ADANA BELEDİYESİ YÜZDE 10 ORANINDA KUSURLU

Adana 3. İdare Mahkemesi Adana Valiliği’nin yasaların yüklediği kontol yükümlülüğünün gereği gibi yerine getirilmemesi ve denetime uygun bir şekilde yapacak personelin görevlendirilmemesinden dolayı Adana Valiliği’nin kusurlu olduğunu ve kusur oranın yapılan bilirkişi incelemesi ile yüzde 30 olarak hesaplandığını belirterek “davacıların çocukları/kardeşlerinin yangın olayı neticesinde ölüm olayında kusuru bulunan davalı idarenin, davacıları uğradıklarını iddia ettiği maddi ve manevi zararların tazmini ile kusuru oranında sorumlu olduğu sonucuna varılmıştır” dedi.

Mahkeme dönemin Adana Büyükşehir Belediyesi yönetiminin kusur oranı için de “Aladağ ilçesinde yangına müdahale amaçlı yeterli aracın bulunmadığı hususları birlikte değerlendirildiğinde yangın olayında Adana Büyükşehir Belediyesi’nin kusurlu olduğunu ve kusur oranın yapılan bilirkişi incelemesi ile yüzde 10 olarak hesaplandığını kaydederek idarenin maddi ve manevi zararların tazmini ile kusuru oranında sorumlu olduğunu belirtti.

MAHKEME: ALADAĞ YURT YANGINI KAMU VİCDANINDA YARALAYICI İZLER BIRAKTI

Mahkeme kusur oranlarından sonra manevi tazminat ile ilgili verdiği kararda Aladağ’da meydana gelen yurt yangınının kamu vicdanında yaralayıcı izler bıraktığını belirterek şu değerlendirmede bulundu:

“Doğal olmayan bir afet olarak nitelendirilebilecek olan dava konusu yurt yangını sonucunda 12 kişinin hayatını kaybetmesi olayının gerek yerel, gerekse de ulusal basında yayınlanan haberlere konu olması neticesinde kamu vicdanında yaralayıcı izler bırakması, olayın oluş biçimi, vehameti, benzeri olayların bir daha yaşanmaması için caydırıcı olması gerektiği, henüz 12 yaşında olan bir çocuğun eğitim almak amacıyla ailesinden ayrı, yurtta barınmakta iken yangın gibi vahim bir olayda yanarak hayatını kaybetmesi, yangın olayında hayatını kaybedenlerin cesetlerinin tanınamaz halde olmasının ailenin geri kalanları için ömürleri boyunca unutamayacakları derin üzüntü yaşatacak olması hususları dikkate alındığında, meydana gelen ölümün anne, baba ve kardeşler üzerinde büyük elem ve ızdırap uyandırdığı ve davacıları manevi zarara uğrattığı açık olduğu…”

VALİLİK VE ADANA BELEDİYESİ AİLEYE 1 MİLYON 200 BİN MANEVİ TAZMİNAT ÖDEYECEK

Mahkeme açıkladığı nedenlerle davalı Adana Valiliği’nin %30 oranında, davalı Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın %10 oranında kusur oranları da dikkate alındığında, babaya 400 bin TL, anneye  400 bin TL, dört kardeşe de toplam 400 bin TL olmak üzere 1 milyon 200 bin TL manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

Mahkeme kabul edilen toplam 1 milyon 200 bin TL manevi tazminatın dava açma tarihi olan 21 Şubat 2018 günüden itibaren işleyecek yasal faiziyle birlikte davalı idareler tarafından kusurları oranında toplamda 900 bin TL’sinin Adana Valiliği’nce, 300 bin TL’sinin Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nca davacılara ödenmesi gerektiğini belirtti.

BABAYA 11 BİN ANNEYE 68 BİN TL MADDİ TAZMİNAT ÖDEME KARARI

Adana 3. İdare Mahkemesi maddi tazminatla ilgili kararında da baba için 11 bin 699 TL, anne için 68 bin 26 TL olmak üzere toplam 79 bin 725 TL’sinin kabulüne, geriye kalan 139 bin 213 TL’sinin ise reddine karar verdi.

Kaynak: ARTI GERÇEK- Rıfat DOĞAN