Aladağ Davasında Serbest Bırakılan 4 Yurt Yöneticisi Tutuklandı!

Aladağ’da Süleymancılar diye bilinen Cemaate ait bir kız öğrenci yurdunda 29 Kasım 2016’da çıkan yangında 11 kız çocuğu ve bir yurt görevlisi yaşamını yitirmişti.
Yaşanan katliamın ardından yürütülen soruşturmada tutuklu bulunan dernek yöneticileri  Ramazan Keleş, Ramazan Dede, Mustafa Öztaş ve Mahir Kılıç bilirkişi raporunda tali kusurlu oldukları gerekçesiyle tahliye edilmişti.
Yasal mevzuat gereği hiç açılmaması gereken yurdun açılışına izin verenlerin de yargılanması gerekiyorken mevcut tutuklulardan dördünün 22 Ocak 2017’de tahliye edilmeleri çocuklarını kaybetmiş ailelerin haklı öfkelerine ve kamuoyunun tepkisine neden olmuştu.
Tahliyelerin yaşanmasından hemen sonra mağdur aileler adına Sosyal Haklar Derneği’nden avukatların ve Adana Barosu Çocuk Hakları Komisyonu’nda görevli avukatların yaptığı itiraz sonucunda serbest bırakılan dört yurt yöneticisi tekrar tutuklandı!

Ailelerin yanındayız davanın takipçisiyiz.

29.11.2016 tarihinde yaşanan yurt katliamının ilk gününden beri Sosyal Haklar Derneği olarak ailelerin yanında olduk, acılarını paylaştık. Köylere giderek ailelerin yaşadıkları sorunları yerinde gözlemledik, dertlerini dinledik. Gözlemlerimizi raporlaştırarak ailelerin tarikat yurduna nasıl mahkum edildiklerini kamuoyu ile paylaştık. Aileler sorumluların hesap vermesi için davalarında ısrarcı olacaklarını belirtiyorlar ve sorumluların hak ettikleri cezayı almasını istiyorlar.

Sosyal Haklar Derneği olarak 11 çocuğumuzun ve bir görevlinin yaşamını yitirdiği yurt katliamında tüm sorumluların adalet karşısında hesap vermesi için ailelerin yanında olmaya devam edeceğiz, davanın takipçisiyiz
Sosyal Haklar Derneği
06.02.2017