Soma için Adalet Talebimiz ve Mücadelemiz Sürecek…

Basına ve Kamuoyuna;
Bundan tam 44 ay önce, Soma’da, madende gerekli önlemler alınmadığı ve gerekli denetimler yapılmadığı için; maden patronları, daha fazla kâr daha fazla üretim uğruna 301 babayı, evladı, eşi kardeşi katletti.
O günden beri Adalet arıyoruz. Soma Maden Katliamı davasının, gerçek sorumlu ve suçluların ceza alması ile sonlanması beklenirken, tam tersine davayı yeni bir çıkmaza sokacak kasıtlı komplo teorileri etrafında dönüp durulmaktadır. Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde sürmekte olan davaya siyasi müdahaleler yapılmış, önce Mahkeme savcısının mütalaa vermesi engellenmiş, Mahkeme üzerinde yoğun baskılar yapılmış, bu da yetmeyince önce mahkeme heyeti değiştirilip yeni Mahkeme heyeti oluşturulmuştur. Yeni Mahkeme heyetinin ilk işi, tutuklu sanıklardan bir tanesi için tahliye kararı vermek ve içeriği Mahkemeden bile gizlenen Fetö soslu gizli soruşturmayı beklemek olmuştur. Tüm dosya içeriği ve bilirkişi raporları, maden patronların suçlu ve sorumlu olduğunu göstermesine rağmen, mahkûmiyet kararı vermek dışında bir seçenek kalmayınca “buraya da bir FETÖ damgası vuralım, bakarız” noktasına varılmıştır.
Yeni heyetin yaptığı ilk duruşmada hakimlerin tarafsız olmadıklarının anlaşılması üzerine, heyeti reddeden ve duruşması savcısı hakkında suç duyurusu yapan davanın bir çok avukatı göz altına alınmıştır. Başta adalet arayan katledilen madencilerin aileleri olmak üzere, katliamın ilk gününden itibaren bu mücadeleye katkı sağlayan Sosyal Haklar Derneği, Çağdaş Hukukçular Derneği ve diğer kurum ve kuruluşlar ile duyarlı insanlarımıza gözdağı verilmek istenmektedir.
Elbette ki bu saldırılar bizleri yıldırmayacak. Önce duruşma savcısı hakkında suç duyurusunda bulunuldu, devamında mahkeme heyeti reddedildi ve Anayasa Mahkemesine başvuruldu. Kamuoyunda gündeme getirildi ve mücadele büyütüldü. Bu mücadelenin sonucunu almayı da başardık. 9-10 Ocak tarihlerinde yapılan duruşmada mahkeme heyeti Manisa’da yürütülen paralel soruşturmanın derhal mahkemeye gönderilmesine karar vererek savunmaya toplanacak deliller için son kez süre verdi.
Evlerine ekmek götürürken hayatlarını kaybeden bütün yurttaşlar için hak arama mücadelesi, meşru ve haklıdır. Katledilen madenci ailelerinin adalet mücadelesi, her türlü baskı, tehdit, gözaltılar ve tutuklamalara ve ailelerin bölünmesine yönelik tüm girişimlere rağmen devam edecektir.
Mağdurların ve iktidarların suçlu ilan ettiklerinin savunmasını üstlenenler, herkes için kutsal olan savunma hakkını yaşatırlar. Soma’da katledilen madencilerin aileleri ve Sosyal Haklar Derneği olarak bu süreçte davamıza ve avukatlarımıza ve davamıza sahip çıkacağımızı bir kez daha belirtiyor;
Tam bir yıldır başkaca araştırılacak husus kalmamasına rağmen, kamu adına cinayetlerin hesabını sormakla görevli olan Cumhuriyet Savcısının mütalaasını vermesini bekliyoruz. Katliamın üzerinden geçen 44 ay boyunca mahkeme salonlarında talep ettiğimiz adaleti sokakta da talep etmeye devam ediyoruz. Adaleti bulana dek de bu talebimizden vazgeçmeyeceğiz.
Sosyal cinayetlere dur diyebilmek için, duyarlı bütün yurttaşlarımızı her ayın 13’ünde Soma’da ve Kadıköy’de yaptığımız anmalara, adalet arayışımıza dünden daha fazla destek ve katkı sunmaya çağırıyoruz.
301’İ UNUTMADIK UNUTMAYACAĞIZ
SOMA’NIN HESABI SORULACAK
ADALET İÇİN SOSYAL ADALET
Soma Şehit Madenci Aileleri ve  Sosyal Haklar Derneği