SHD ve Aileler Soma Davasında Mahkeme Heyetinin Değişmesini Protesto Etti

SHD Soma Temsilciliği ve Soma Şehit Madenci Aileleri, Soma Davası’nı yürüten hakimlerin görev yerlerinin değiştirilmesini “yargıya açık müdahale” olarak değerlendirerek ve “yargılama sürecinin bağımsızlığına ve tarafsızlığına gölge düşmesi” karşısında bugün Soma’da eylem gerçekleştirdiler. Şehit Madenci Uğur Çolak’ın Babası İsmail Çolak’ın okuduğu basın açıklaması metnini paylaşıyoruz:
Değerli Basın Emekçileri Değerli Halkımız
301 Canımızı katleden Soma kömürleri A.Ş yöneticileri ve avukatları sürmekte olan Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi duruşmalarında siyasi iktidardan aldıkları güce dayanarak Mahkeme heyetini açıktan tehdit edip karar aşamasına gelen davayı uzatmaya çalıştılar. Fetö terör örgütü tarafından yapıldığı söylenen Sabotaj iddalarıile önce mahkeme heyeti hakkında gizli soruşturmalar açtırarak sosyal medya hesaplarından ve yandaş basın yayın organlarıyla yetmedi Soma Kömürlerinde çalışanların bir kısmının sosyal medya hesaplarından tam yalan dolan fırtınası estirdiler. Tam 7 aydır mütalaa vermeyen savcıyı da arkalarına alıp zaman kazandılar. Amaçları Mahkeme başkanını göndermekti; bunu da şimdilik başardılar.
Hakimler ve Savcılar Kurulu yaz kararnamesi ile Soma Maden Katliamı davasına bakan Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Aytaç Ballı ve kıdemli üye Esra Dokur’un görev yerini değiştirdiler. Bu dava herhangi bir dava değildir, bu davaya bakan yargıçların görev yerinin değiştirilmesi de herhangi bir rutin işlemle izah edilemez.
301 işçinin her birinin ismini ve ölüm yerini ezbere bilen, iddianamenin ve bilirkişi raporlarının detaylarına hakim olan, keşfe katılan, madeni gören, onlarca sanığın sorgusunu yapan, yüzlerce olayı yaşayan tanık dinleyen, Mahkeme başkanının ve üye hakimin görev yerinin değiştirilmesi yargıya açık bir müdahaledir.
Yaklaşık 4 terabayt büyüklüğündeki dosyada, her bir belge yüzlerce sayfadan oluşmaktadır. Mütalaa vermeyi “mütalaayı toparlamak” gerekçesi ile yedi ay oyalayan savcıdan sonra, dosyayı başından itibaren takip eden ve delillerle temas etmiş olan Mahkeme başkanının ve üyesinin değiştirilmesi, bu dosyada adil karar verilmesinin önlenmesidir.
Adil yargılanma ve adalet, bir sonuç değil süreçtir. Sürecin bağımsızlığına ve tarafsızlığına gölge düşmüştür. Doğal yargıç ilkesi ihlal edilmiştir.
Mahkeme üzerinde bir süredir devam eden baskılar ve tehditler yeterli olmamış olacak ki, hakimlerin görev yeri değişikliğine gidilmiştir. Bununla da yetinilmemiş, Park Holding’e bağlı Elbistan Çellolar Maden ocağında meydana gelen göçükte katledilen 11 madencinin davasına bakan ve sorumlulara verdiği cezayı paraya çeviren hakim bu mahkemeye başkan olarak atanmıştır.
İki yıldır mahkeme salonunda, üç yıldır her ayın 13’ünde sokakta adalet arayan biz katledilen madencilerin aileleri, dostlarımızla birlikte adalet arayışımızı sürdüreceğiz. Bütün engellemelere rağmen mücadelemiz sonuca ulaşacaktır. Bu katliamın bütün sorumluları yargılanıncaya kadar davanın takipçi olacağımızı tekrarlıyoruz:
Adalet ancak, Soma’da ekmeğini kazanırken hayatını kaybeden 301 işçi için adalet varsa gerçekleşebilir! Adalet için Sosyal Adalet!
Somayı unutmadık unutturmayacağız.
301 için adalet Herkes için adalet!
SHD Soma Temsilciliği ve Soma Şehit Madenci Aileleri
5 Temmuz 2017

 

Soma,5 Temmuz 2017