Aladağ Davası Başladı – Toplumsol Dergi

Toplumsol Dergi – İstanbul
26 Şubat 2018
Adana’nın Aladağ ilçesinde 29 Kasım 2016 tarihinde Süleymancılar cemaatine ait denetimsiz bir yurtta çıkan;11 kız öğrenci, 1 yetişkin olmak üzere toplamda 12 kişinin yaşamını yitirdiği, 24 kişinin yaralandığı yangın ile ilgili süren davanın 5. duruşması bugün başladı.
Sosyal Haklar Derneği (SHD) ve Ailelerin çağrısıyla duruşma öncesi basın açıklaması gerçekleştirildi. SHD Genel Sekreteri avukat Can Atalay konuşmasında Adalet talebini yineledi.
Video –  https://www.youtube.com/watch?v=HzIGjTsH02c
Dava hakkındaki gelişmeler twitterda @sosyalhukuk hesabı üzerinden anbean paylaşılıyor…
4 sa.4 saat önce

Katılan vekilleri beyanda bulunuyor. Av. Evren İşler: Bilirkişi raporunda olay iş kazası olarak anlatılmaktadır. Bu rapora dayanılarak, değil esas hüküm, herhangi bir işlem dahi yapılamaz.

Av. Evren İşler: Mevzuatımıza göre bilirkişinin sorumluluk ve kusur değerlendirmesi yapması mümkün değildir. Kaldı ki yaptığı kusur değerlendirmesi, kendi hazırladıkları rapora da aykırıdır.

4 sa.4 saat önce
Av. Evren İşler: Bilirkişi raporu kendi içinde çelişkilidir. İtfaiye’ye geç haber verildiği belirtilmiş ancak henüz sanık dahi olmayan itfaiye personelinin kusurlu olduğu söylenmiş.
Av. Evren İşler: Bilirkişiler olayı iş kazası olarak tespit ediyorlar. Sormak lazım, yanarak can veren kız çocukları ile yurt yönetimi arasındaki iş sözleşmesi nerededir?
Av. Evren İşler: Yurt müdürü 40 yıldır bu işi yapıyorum diyor. 40 yıl yurt işletmeciliği yapan bir kişinin gelebilecek tehlikeyi öngöremeyeceği kabul edilemez. Kusurlu olduğu ortadadır.
Av Evren İşler: Dosyaya giren bilirkişi raporu; kendi içinde çelişkili, tutarsız, mevzuata aykırı, gerekçesiz, sadece sanık beyanlarını esas alan ve mahkemenin takdir yetkisini gasp eden bir rapordur. Hükme esas alınması düşünülemez.
4 sa.4 saat önce
Katılan Ayşe Genç vekili Av. Ali Güvenç, sanık Cumali Genç’in tahliyesini talep etti!
4 sa.4 saat önce
3 sa.3 saat önce

Sanık yurt müdürü Cuma Ali Genç yurttaki içi boş yangın tüplerini, yangında yanarak can veren çocukların boşalttığını ve yaralı kurtulan çocukların yalan beyanda bulunduğunu ileri sürüyor!

Sanık avukatları sistemli bir şekilde yangından camlardan atlayarak, ayakları kırılarak, kısmi yanıklarla yaralı olarak kurtulan kız çocuklarının beyanlarının yalan olduğunu ileri sürüyorlar.

Kilitli olan yangın merdivenlerinden, kaçak kattan, mevzuata aykırı iç kaplamalardan, haddinden fazla öğrenci barındıran odalardan, boş yangın tüplerinden bahsetmek yerine sürekli itfaiyeyi suçlayan sanık avukatlarına göre, sanıklar dışında herkes suçlu!

www.toplumsol.org dan alınmıştır.