Katliamın 47. ayında 301 Madenciyi bir kez daha andık, Soma için Adalet istiyoruz…

Sosyal Haklar Derneği ve Soma Şehit Madenci Aileleri olarak Soma Katliamı’nın 47. ayında adalet talebiyle bir kez daha sokağa çıktık. Soma’da Beşyol’daki Madenci Anıtı’nda ve İstanbul’da  Kadıköy Altıyol’daki eylemlerde kaybettiğimiz 301 canı anarken katliamın 4. yıldönümünde Soma’da yapacağımız mitinge destek çağrısında bulunduk. Açıklamamızın tam metni şöyle:
Basına ve Kamuoyuna :
Soma Şehit Madenci Aileleri ve Sosyal Haklar Derneği olarak Soma katliamını ve 301 canı unutturmamak için her ayın 13’ünde sokağa çıkıyor ve adalet talebimizi tekrarlıyoruz.
Katliamın üzerinden 47 ay geçti. Anneler-babalar 47 aydır evlatsız, çocuklar 47 aydır babasız; geride kalan eşler, kardeşler 47 aydır adaletin yerine gelmesini bekliyor…Hepimiz gibi…
13 Mayıs 2014’te gerçekleşen katliamdan bugüne dek hep söylediğimiz tek şey, talep ettiğimiz tek şey, haykırdığımız tek şey adaletti! Adaletin yerini bulmasıydı. Bu inadımız ve ısrarımız devam ediyor.  301 Can; siyaset-sermaye-sarı sendika işbirliği ile göz göre göre katledildi. İşçinin alınterinin karşılığını vermeden; işçinin kanı-canı pahasına  “ekonomik büyüme” tercihini yapanlar, işçilerin kötü çalışma koşullarını görmezden gelenler, iş güvenliği önlemlerini almayanlar, işçilerin sesi çıkmasın diye baskı kuranlar hepsi bu katliamdan sorumludur ve yargılanmalıdır.
Devam etmekte olan ceza davasına yönelik sermaye ve onun iktidarının mahkeme üzerine oynadığı bitmez tükenmez oyunlar;  Aileler başta olmak üzere avukatlarımızın, emek mücadelesine sahip çıkan siyasi partilerin, demokratik toplum kuruluşlarının ve  duyarlı yurttaşların mücadelesi ile boşa çıkartılmaya çalışıldı.
Savcılar değiştirildi, mütalaa verdirilmedi, dava süreçleri uzatıldı, mahkeme heyeti görevden alındı, yeni heyet atandı, bin bir yalan söylendi, aileler bölünmeye dağıtılmaya çalışıldı . Ama hala amaçlarına ulaşamadılar, ulaşamayacaklar da . Yeter ki  biz birliğimizi, örgütlülüğümüzü bozmadan adalet mücadelemize devam edelim. Yeter ki biz adaleti kazanacağımızdan şüphe duymayalım…
Mücadelemiz katillerden hesap sorulana kadar devam edecek. Ohalde de bu halde de işçiler ölmeye devam ediyor!  Adalet talebimizde ısrar etmek, kesintisiz devam eden iş cinayetlerine karşı verilen mücadelelere katkı sunmak, bu mücadeleleri büyütebilmek açısından çok önemli. Bizler, yeni Soma’lar olmaması için, işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda her türlü önlem alınsın, yasal düzenlemelerle ve yaptırımlarla bu katliamların önü kesilsin istiyoruz. Emeği ile geçinenlerin çalışırken ölmemesi, ölümüne çalıştırılmaması gerektiğini savunuyoruz. Bizler; güvenli ve güvenceli yaşamanın ve çalışmanın bir hak olduğunu savunuyoruz. Kadroya geçiş yalanları ile işinden, ekmeğinden edilenler için ayrımsız kadro ve güvenceli iş istiyoruz. KHK havucunu da sopasını da kabul etmiyoruz.
Bu dayıbaşılık-taşeronluk düzenine, bu sosyal cinayetler düzenine karşı mücadeleden vazgeçmediğimizi göstermek için, bugün mücadelemizin 47. ayında inatla sürdürdüğümüz adalet talebimizi buradan tekrar, tekrar haykırmaya devam ediyoruz. Görmeyen gözler görsün, duymayan kulaklar duysun diye.
Tüm dostlarımızı, emekten-adaletten yana siyasi partileri, demokratik toplum kuruluşlarını, duyarlı yurttaşlarımızı, emekçi kardeşlerimizi, kadınları Soma davasına sahip çıkmaya, 13 Mayıs 2018’de, Katliamın 4. yıldönümünde Soma’da yapacağımız mitinge destek vermeye davet ediyoruz.
Somayı unutmayacağız, unutturmayacağız.
Soma Şehit Madenci Aileleri ve  Sosyal Haklar Derneği
13.04.2018

 

 

 

Kadıköy
Soma