Soma’nın üçüncü yılı: 301 can için adalet

MANİSA – Soma’da 301 maddencinin yaşamını yitirdiği katliamın üçüncü yılında kentte anma ve mitingi yapıldı. Yaşamını yitiren madencilerin yakınları, “Soğutma depolarında oğullarımızı verdiler bize. Üç sene boyunca can pazarı kuruldu. Canımızın değerini, acılarımızın karşılığını istiyoruz. Adalet bakanı varsa, orada oturuyorsa adaleti sağlasın. Sağlayamıyorsa gitsin” dedi.
301 madencinin hayatını kaybettiği Soma katliamının üçüncü yılında, sabah saatlerinde Maden Şehitliği ziyaretçiyle doldu. Mevlit okunan ve yemek dağıtılan kabristanda, aileler yitirdikleri yakınları için dua okudu. Kabristandaki polis ve jandarma ablukası ise dikkat çekti. Mezarlıkta yakınları için ağıtlar yakan kadınlar, “Soma’yı unutmadık unutturmayacağız sorumlulardan hesap soracağız” dedi.
Katliamın yıldönümü nedeniyle Sosyal Haklar Derneği (SHD) tarafından düzenlenen “Soma Adalet Mitingi” için Ege Linyitleri İşletmesi Müessesi önünde yaşamını yitirenlerin yakınları ile sendika, meslek örgütü, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri bir araya geldi. Kortejin en önünde 301 madencinin isimlerinin yer aldığı “Soma’yı unutmadık unutturmayacağız sorumlulardan hesap soracağız” pankartı taşındı. Ana pankartın yanı sıra “301 candır unutmadık unutturmayacağız üreten biziz yöneten de biz olacağız”, “Adalet işçilerin Meclisinden doğacak”, “Soma katliamını unutmadık hukuk biterse haziran başlar”, “Hayır bitmedi 301 can için adalet” pankartları kortej de taşındı. 3 yıldır acısı dinmeyen, yakınlarının fotoğraflarının bulunduğu pankartın önünde ağıt yakan aileler mitinge siyah tişörtler ve sarı baretlerle mitinge katıldı.
Burada başlayan yürüyüşte “Soma’nın kömürü katilleri yakacak”, “Kaza değil katliam, kader değil cinayet”, “Hayır bitmedi daha yeni başlıyor”, “301’in hesabı sorulacak” sloganları atıldı. Beşyol Meydanı’nda son bulan yürüyüş ardından 301 madenci için yapılan anıta karanfil bırakıldı. Bir anne burada “Çocuğumu aldılar elimden” sözleriyle feryadını dile getirdi.
SHD Genel Başkanı Melda Onur burada yaptığı konuşmada, “Soma davasını buraya kadar getirenlere minnet borçluyuz. Emekleri için bedenlerini ölüme yatıranlar var. Türkiye’nin bütün ötekileştirilmişlerine selamlarımızı saygılarımızı iletiyoruz” dedi.
Oğlunu madende yitiren Elmas Kaya, “Soğutma depolarında oğullarımızı verdiler bize. Üç sene boyunca can pazarı kuruldu. Canımızın değerini, acılarımızın karşılığını istiyoruz. Adalet bakanı varsa, orada oturuyorsa adaleti sağlasın. Sağlayamıyorsa gitsin” diye konuştu.
CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer de “Ne istediğimiz çok net. Adalet istiyoruz. Soma davasında tüm olanlara rağmen, gerçek sorumlular yargılanmazsa, kömür karasından daha kara lekelenecektir” dedi.
HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul ise 15 Temmuz’un ardından yaşananları hatırlattı ve “Ya zenginden yanasındır ya da yoksuldan emekçiden. İktidar tarafının net olarak koymuştur. Zenginden yanadır. Buradan Somalı analara söz veriyoruz, Soma’yı unutmadık, unutturmayacağız. Mücadeleye devam edeceğiz” diye konuştu.
Miting konuşmalarla son buldu.
Kaynak: www.gazetesujin.com.tr