SHD Aladağ için Adalet Talebiyle Taksim’de Eylem Yaptı

Aladağ Davası’nda tutuklu yargılanan altı sanıktan dördünün tahliye edilmesine tepki gösteren Sosyal Haklar Derneği, Galatasaray Meydanı’nda bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

SHD Genel Sekreteri ve Aladağ Davası Avukatlarından Can Atalay yaptığı konuşmada “Çok basit bir sorunun yanıtını arıyoruz? 11 kız çocuğunun karşılığı 15 ay mıdır!? Düşüncesi için baskı gören, bin türlü cezaya ezaya katlanan, sadece düşünceleri nedeniyle cezaevlerini dolduran insanlar varken ; 11 kız çocuğun ölümüne göz göre göre sebebiyet verenlerin sorumluluğu 15 ay mıdır? Süleymancılar tıpkı dün Fettullahçıların yaptığı gibi eğitimi bir bütün olarak ele geçirmeye çalışıyorlar. Dün Fettullahçıların yaptığı gibi şimdi başka bir cemaat yoksulluğu istismar ederek yoksul ailelerin çocuklarını kendisine mülk etmeye çalışıyor ve bunun karşılığında sadece 15 ay yeterlidir diyorlar. Biz bunu kabul etmiyoruz. Süleymancılar sadece bir ay cezaevinde yatıp tahliye edilmişlerdir. Sosyal Haklar Derneği’nin ısrarlı takibi sonucunda 14 ay daha tutuklu kalmaları sağlanabildi. Tüm Türkiye’de kamusal eğitim haktır, laik eğitim zorunludur; Türkiye’nin biricik çıkışı kamusal, laik eğitimdedir diyen her kim varsa İstanbul merkezinde Kadıköy’de Beşiktaş’ta, Ankara Çankaya’da İzmir Konak’ta laik eğitime sahip çıkmalıdır. Ancak en çok Aladağ’ın dağ köylerinde yolu olmadığı için okula gidemeyip cemaat yurtlarına mecbur bırakılan, yoksullukları istismar edilen çocuklara, onların eğitim haklarına sahip çıkılmalıdır “ dedi.

SHD Genel Başkanı Melda Onur yaptığı açıklamada; Aladağ davasında tutuklu yargılanan yurt yöneticilerinden Ramazan Keleş, Mahir Kılıç, Mustafa Öztaş ve yurt görevlisi Mahmut Deniz’in; Mahkeme’nin ara kararıyla tahliye edilmesine tepki gösterdi. 26 Şubat’ta görülecek beşinci duruşma öncesi gelen bu tahliyelerin manidar olduğunu ifade etti. Kamu görevlileri başta olmak üzere tüm sorumluların yargılanıp hak ettikleri cezaları alana kadar hukuk mücadelelerinin devam edeceğini belirten Melda Onur eyleme destek veren tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.

Basın açıklamasına destek veren CHP Milletvekili Mahmut Tanal yatığı konuşmada ”Eğitimde adalet istiyoruz. Ülkenin her tarafında, yedi bölgede, 81 ilde eşit, adil, çağdaş bir eğitim yok. Bölgeler arasında eğitim eşitsizliği var. Yoksul aile çocuklarının eğitimini Devlet bir başka kuruma, cemaate ihale edemez. Eğitim anayasal ve insani bir haktır. Devletin bunu taşeronlara, cemaatlere ihale etmesi anayasal bir suçtur.” dedi.
Basın açıklamasının sonunda tüm duyarlı yurttaşlar, demokratik kurum ve kuruluşlar 26 Şubat 2018 Pazartesi günü Kozan Ticaret Odası salonunda görülecek Aladağ Davasının beşinci duruşmasına davet edildi.
10.02.2018