Harun Turgan’a Özgürlük!

Harun abiyi bilirsiniz, bilmiyorsanız da bilseniz seversiniz…
Tam bir hafta önce 21 Mayıs 2017 tarihinde katıldığı bir anma toplantısında göz altına alındı üyemiz, abimiz Harun Turgan…4 günlük gözaltı süreci sonrası 24.5.2017 tarihinde, “örgüt propagandası” suçlamasıyla ve adli kontrolün de yeterli olmayacağı iddiasıyla tutuklanarak Metris cezaevine konuldu. İki gün sonra da görüşüne giden kardeşine söylendiğinden öğrendik ki Silivri 5 nolu cezaevine sevk edilmiş Harun abimiz ve sadece birinci dereceden yakını olan kardeşi ve avukatlar görüşebilecek kendisi ile.
Malumu ifadeye gerek yok belki de…Son dönem benzerlerinde olduğu gibi bu
tutuklama gerekçesi de bir hukuk garabetidir. Harun Turgan’ın ikameti bellidir ve kendisine atılı suçun “delillerinin karartılma ihtimali” yoktur. Demokratik anayasal düzende, yurttaşlar anma yapmak için bir araya gelebilirler. Bir suç varsa bu, demokratik haklarını kullanırken gözaltına ters kelepçeyle alınıp darp edilen Harun Turgan ve beraberindeki kişilere karşı kolluk kuvvetleri tarafından işlenmiştir.
Yargı makamlarını derhal Harun Turgan’ı salıvermeye ve asıl, tanıyabileceğiniz en insancıl ve barışsever insanlardan biri olan Turgan’a uygulanan şiddetin hesabını sormaya davet ediyoruz.
Umarız ki “mücadelenin mütevazi gönüllüsü”, hayatın daimi öğrencisi Harun abi kısa sürede dönecektir aramıza. Bugün bir hafta oldu; aramızda değil, dört duvar arasında. Ama bilirsiniz ikinci adı “Özgür’dür” onun, tanısanız anlarsınız. Bugün bir hafta oldu aramızda değil ama selamını aldık hakikatin avukatlarından; herkese de iletmiş olalım, biz de ona yolladık selamımızı  kıymetli avukatlarımızla…
Biz Harun abi salıverilip mahallenin yavru kedilerine kol kanat germeye yeniden başlayana kadar, bu hukuk garabetinin takipçisi olacağız.
Sosyal Haklar Derneği
28.05.2017