Sosyal Haklar Derneği: MALTEPE SAHİL DOLGUSUNDA 1 MAYIS KARARI YANLIŞTIR

Açıklamamızdır:
Emeğin uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs’ın, bu yıl, İstanbul’un başka herhangi bir mekanında değil, Maltepe sahil dolgusunda yapılma kararının alınması, saray yönetimindeki AKP’nin kentsel dönüşüm adı altında gerçekleştirdiği hunharca uygulamalarına bir teslimiyet ve kent hegemonyasının geri dönülemeyecek biçimde mutlaklaştırılması ihtimalinin orta yere bırakılmasıdır.
Maltepe sahil dolgusu kentlerimizin ve doğal varlıklarımızın yağmalamasının, yaşam haklarımızın dipsiz bir piyasacılığa teslim edilmesinin en önemli simgelerinden birisidir. Yenikapı sahil dolgusu, Tarihi Yarımada’nın; Maltepe sahil dolgusu ise Anadolu Yakası ile Adalar’ın sinir uçlarındaki kanserli ur gibidir. Denize dökülen molozlar ve yandaş sermayedarların elde ettiği eşsiz kârlar ile Maltepe sahil dolgusu, AKP’nin kamusal tahayyülünün cisimleşmiş halidir.
Emeğin uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’ın tüm bu nedenlerle, Maltepe sahil dolgusunda yapılacak olmasını doğru bulmuyor ve tüm dostlarımızı bu kararın geleceğimiz için nasıl riskler ortaya çıkardığı konusunda uyarmayı bir görev olarak görüyoruz. Miting tertip komitesini ve ilgili kurumları, bu yanlıştan dönmeye; 1 Mayıs 2018 mitingini kente karşı suç işlenmemiş bir alanda yapmaya çağırıyoruz.
 
SOSYAL HAKLAR DERNEĞİ
18.04.2018