SHD ve Soma Şehit Madenci Aileleri Soma Katliamının 33. Ayında Yine Sokağa Çıktı!

SHD ve Soma Şehit Madenci Aileleri , her ayın 13’ünde Soma Maden Katliamında yitirilen 301 canı anmak, iş cinayetlerine #Hayır demek, #SosyalCinayetDüzenineHayır demek için, güvenli ve güvenceli çalışma ve iş cinayetlerine karşı örgütlenme çağrısı ile sokağa çıkıyor.
13 Şubat akşamı Kadıköy Altıyol’da yapılan eylemde basın açıklamasını  oyuncu Damla Özen okurken Soma’da şehit madenci babası İsmail Çolak okudu.
Yapılan Basın Açıklaması:

Sosyal Cinayet Düzenine Hayır!
Türkiye tarihinin en büyük iş cinayeti olan Soma Maden Katliamını unutturmamak ve yeni iş cinayetleine engel olmak için her ayın 13’ünde olduğu gibi 13 Şubat tarihinde de buradayız, sokaktayız. Soma’da mücadele veren madenci ailelerine İstanbul’dan ses, güç ve destek vermek için buradayız. Yurttaşlarımız çalışırken göz göre göre ölmesinler, iş cinayetleri son bulsun diye buradayız.
Ankara’nın gündemi hala Olağanüstü Hal şartlarında adeta her derde deva olarak nitelendirdikleri Başkanlık sistemini referanduma taşımak; bizse insanca, güvenceli ve güvenli yaşamı savunmak için yine buradayız.
Her gün emekçilerin çalışırken katledildiği, kadınların şiddet gördüğü, çocukların sağlıksız koşullarda kaldıkları kaçak göçek yurtlarda çıkan yangınlarda öldüğü, nefret ve şiddet sarmalında herkesin canının yandığı bir ülkede bombalı sabahlara uyanmak istemiyoruz, yaşadığımız cehennemi kabul etmiyor, hayır diyoruz…
Sosyal Haklar Derneği olarak 33 aydır Soma Şehit Madenci Aileleri ile birlikte 301 işçi kardeşimizin katillerinin adalet önünde hesap vermeleri için mücadele ediyoruz.
Soma’da aylardır yürüttüğümüz hukuk mücadelemiz artık sonlarına yaklaşıyor, önümüzdeki hafta savcı mütaalasını verecek. Umutlu olmak istiyoruz… Umudu yeşertmek istiyoruz…Buradan tüm duyarlı kamuoyunu Soma’ya, dikkate çağırıyoruz; Soma davası Türkiye davasıdır. Çünkü bu sosyal cinayet düzeninde tüm yurttaşlar benzer tehlike ve risklerle karşı karşıyadır, buna engel olacak olansa mücadelemizdir…
Soma’dan, İstanbul’dan, Şirvan’dan, Aladağ’dan sosyal cinayet düzeniyle mücadele etmeye devam edeceğiz.
Sosyal Cinayet Düzenine hayır!
Sosyal cinayetleri daha da çoğaltacak düzenlemelere hayır!
Soma’yı unutma unutturma!
Sosyal Haklar Derneği
13 Şubat 2017