SHD Genel Sekreteri ve Soma Davası Avukatlarından Can Atalay: Adalet Talebimizden Vazgeçmeyeceğiz

Soma Maden Katliamı’nın üçüncü yıl dönümünde Sosyal Haklar Derneği ve Soma Şehit Madenci Ailelerinin çağrısıyla Soma’da düzenlenen Adalet mitinginde konuşan SHD Genel Sekreteri ve Soma Davası Avukatlarından Can Atalay’ın konuşmasından notlar:

Arkadaşlar, kardeşler… Bir insan kaç gün ekmeksiz yaşar? Kaç gün susuz yaşayabilir bir insan? Kaç dakika havasızlığa dayanabilir bir insan? Bu soruların yanıtını üç aşağı beş yukarı biliyoruz.  Fakat bir insan kaç gün kaç yıl adaletsiz yaşayabilir? Bu sorunun yanıtını bilemiyoruz. Biz; ekmekten, sudan, havadan vazgeçmediğimiz gibi,  onurumuzda ve onurumuz için adalet talebimizden, adaletten vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. Biz Somalı Şehit Madenci Ailelerinden çok şey öğrendik. Biz Yırcalı köylülerden çok şey öğrendik. Daha da öğreneceğiz.

Bu ülkede çok karanlık günlerden geçiyoruz. Daha da zorlaşacak işler galiba… Bu ülkede en basit hak talebini, sıradan yurttaşın hak talebini yükseltmek belki de hiç olmadığı kadar zor olacak. Baksanıza, akıllarına estiği gibi çıkardıkları kanun hükmünde kararnamelerle atılan öğretmenlerimiz; bedenlerini açlığa yatırarak, bedenlerini adeta bir megafon gibi kullanmak durumunda kalarak seslerini duyurabiliyorlar ancak…

Baksanıza oyunun kurallarına onlar uymuyor fakat Somalı Şehit Madenci Aileleri duruşma salonunu boş bırakmayarak adalet talebini yükseltiyorlar…

Tekrar sorulacak soru basit: Her ne olursa olsun adalet talebinden vazgeçecek miyiz? (Kitlenin cevabı: HAYIR!) Her ne olursa olsun adalet istemekten vazgeçecek miyiz? (Kitlenin cevabı: HAYIR!) O zaman bizim hakkımız size helal olsun, siz de bize hakkınızı helal edin. (Kitlenin cevabı: HELAL OLSUN!) Unutmayın bu yolu hep birlikte omuz omuza el ele yürüyeceğiz. Hepimize kolay gelsin arkadaşlar.