SHD Çocuk Hakları Çalışma Grubu: ÖNCE ÇOCUK HAKLARI!

Basına ve Kamuoyuna:
BUGÜN 20 KASIM DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ;
SOSYAL HAKLAR HERKESE; ÖNCE ÇOCUKLARA!
Birleşmiş Milletler’in Çocuk Hakları Sözleşmesi’ni 20 Kasım 1989 tarihinde benimsemiş olması sebebiyle 20 Kasım tarihi dünyanın her yerinde Çocuk Hakları Günü olarak kutlanıyor.
Bu anlamlı tarihte, çocukların da “birey” olduğunu ve en az yetişkinler kadar hakları olduğunu öncelikle yetişkinlere ve tabi ki çocuklara tekrar hatırlatıyoruz. Başta yaşam ve gelişim hakkı olmak üzere, çocukların eğitilmeye, eşit muamele görmeye, düşüncesini özgürce ifade etmeye, oyun oynamaya ve daha nicesine hakkı var.
Çocukların en temel hakları, tüm dünyada her gün; cinsel istismar, çocuk işçilik, çocuk tutukluluk, çocuk askerlik, erken yaşta evlilik, çocukların fuhuşa zorlanması gibi çeşitli şekillerde ihlal ediliyor.
Türlü şekilde hakları ihlal edilen, savaşlardan, ülkelerin kötü politikalarından, yoksulluktan, hastalıktan ve pek çok olumsuz durumdan ilk olarak etkilenen çocuklara haklarını teslim etme görevi ise yetişkinlere düşüyor.
Sosyal Haklar Derneği de çocukları hakları için mücadele vermeye devam ediyor.
Soma maden katliamının ve Aladağ yurt yangınının yaşandığı yerlerde çocuklar için düzenlediği yaz kamplarında çocukların ürettiği eserlerin sergileneceği sergiyi, 26 Kasım-10 Aralık 2017 tarihleri arasında Birikimhane’de ziyaret edebilir, çocuklara destek olabilirsiniz.
Bununla birlikte çocuk hakları alanında bizimle çalışmak isterseniz, Derneğimize başvurabilirsiniz.
SHD ÇOCUK HAKLARI ÇALIŞMA GRUBU
20.11.2017