Çocukların Hayatını-Geleceğini Karartan Tarikat-Cemaat Yurtlarına Göz Açtırmayacağız!

Adana’nın Aladağ ilçesinde Süleymancılar Cemaatine ait kaçak bir yurtta çıkan yangın sonucunda 11 kız çocuğunun yanarak ölmesinin acısı ve öfkesi hala tazeyken bu sefer de Adıyaman’ın Besni ilçesinde yine Süleymancılara ait Hayrünnisa Gölbaşı Çocuk Yurdu’nda çocuklara yönelik cinsel istismar olayı ortaya çıktı.
Laik kamusal eğitim tesis edilmediği sürece tarikat yurtlarında bu ve buna benzer acı olayları önümüzdeki günlerde de maalesef duyacağız. Çünkü tarikatlara ait bu yurtlar denetlenmiyor, faaliyetlerine yol veriliyor, korunuyor kollanıyor. Çocuklarını okutmak isteyip de yeterli imkanlara sahip olmayan aileler çoğu zaman bizzat kamu görevlileri tarafından bu yurtlara yönlendiriliyor. Özellikle ulaşım imkanının olmadığı yerlerde buralara mecbur bırakılıyor! Bu durumu Aladağ yurt yangını davasından çok iyi biliyoruz.
Tarikat yurtlarında çocuklarımızın yanarak ölmesini, cinsel istismara maruz kalmasını istemiyorsak laik kamusal eğitimi savunmaktan başka çaremiz yok. Ölümün, cinsel istismarın, şiddetin kol gezdiği cemaat-tarikat yurtlarına göz açtırmayacağız. Hayatları karartılan tüm çocukların hesabını soracağız.
Sosyal Haklar Derneği
09.09.2017