ABD ve İsrail’in Filistin Halkına Yönelik Katliamını Lanetliyoruz; Filistin Halkı Yalnız Değildir

Filistin halkı haftalardır yeni bir protesto dalgasını yükseltiyor.
On binlerce insan abluka altında tutuldukları 1967’de işgal edilen Filistin topraklarını 1948’de işgal edilen Filistin topraklarından ayıran sınırdaki ayrımcılık duvarını aşmak üzere her hafta şiddetsiz yürüyüşler yapıyor ve her seferinde kimileri çocuk yaşta olan silahsız insanlar öldürülüyor.
ABD Başkanı Trump’ın, Filistinlilere ve bölge halklarına yönelik İsrail saldırganlığına tam destek verdiğini ve bölgede yeni bir savaş cephesi oluşturma arayışında olduğunu göstermek üzere İsrail’in hukuka aykırı olarak başkent ilan ettiği Kudüs’te elçilik açma kararının gerçekleştiği 14 Mayıs 2018 tarihindeki gösterilerde de kimi çocuk kimi bebek olan onlarca silahsız insan gerçek mermiler kullanan İsrail güçlerince öldürüldü.
ABD emperyalizmi ve Siyonist sömürgecilikle halkların vicdanının karşı karşıya geldiği bugün, biz de katliamı lanetliyor, Filistin halkının direncini selamlıyor, acısını ve umudunu paylaşıyoruz.
Katliamcılara duydukları haklı öfke ve Filistin halkıyla dayanışma duygularıyla sokaklara çıkan yüzbinlerin ülke yönetimini elinde tutanlara yüklediği görev, hamasi nutuk yarışına girmek değil, devletlerarası alanda katliamcı rejimin yararlandığı dokunulmazlığa son verecek adımlar atmaktır.
Mavi Marmara katliamını yargıdan kaçırmak üzere, hem de Ankara ile KUDÜS arasında imzalanarak daha Trump’ın kışkırtmasından önce Kudüs’ü fiilen İsrail başkenti olarak tanıyan anlaşmanın iptali iyi bir başlangıç olacaktır.
Sosyal Haklar Derneği
15.05.2018