13 Ağustos’ta Kadıköy’de #SomaiçinAdalet Eyleminde Buluşalım

Unutursak kalbimiz kurusun!
Soma için Adalet mücadelemiz tam 39 aydır sürüyor… 
Soma Türkiye’dir, Türkiye ise Soma! Çünkü taşeron, güvencesiz, iş güvenliğinden yoksun çalışma koşullarında her yıl binden fazla can yitiriliyor. Soma’da 301 işçi kardeşimizin can verdiği 2014 yılında Türkiye genelinde en az 1886 emekçi çalışırken hayatını kaybetti. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin raporlarına göre (tespit edilebildiği kadarıyla) 2015’te en az 1730, 2016’da en az 1970 emekçi iş cinayetlerinde yaşamlarını yitirdi. 2017’nin ilk yedi ayında ise iş cinayetlerinde yaşamını yitirenlerin sayısı 1000’i çoktan geçti.
Sağlıklı, güvenli, güvenceli çalışma; örgütlenme, adil ücret, sağlık, sosyal sigorta, emeklilik, kıdem tazminatı, işsizlik ödeneği gibi haklar emekçilerin uzun mücadeleleri ile elde ettiği haklardır ve bunlardan vazgeçilemez. Kötü ve düzensiz çalışma koşulları can almaya devam ederken, ülkede her ay yeni Somalar yaşanırken bunlara razı olmamız, kazanılmış haklarımızdan vazgeçmemiz mümkün değil.
Soma davası bütün bunlar göz önüne alındığında emsal bir davadır. Dava uzadıkça dikkatler dağıtılmaya, mücadele edenler ve aileler yalnız bırakılmaya çalışılıyor. Buna müsaade etmeyelim. Soma’yı gündemimizden düşürttürmeyelim.
Her ayın 13’ünde olduğu gibi 13 Ağustos’ta da yine sokakta olacağız.
Sosyal Haklar Derneği ve Soma Şehit Madenci Aileleri tüm demokratik kamuoyunu ve yurttaşları, katliamın 39. ayında madenci kardeşlerimizi birlikte anmaya; iş cinayetlerine ve sosyal cinayet düzenine karşı mücadelede birlikte ses çıkarmaya davet ediyor…
13 Ağustos Basın Açıklaması
Pazar akşamı Saat 19.00’da
Kadıköy Altıyol’da (Bahariye girişi)
Tam 39 aydır #SomaiçinAdalet istiyoruz
#SomayıUnutmaUnutturma